לא פעם שואלים אותי אם כדאי לקחת הלוואה כדי להשקיע במניות כי הרי “כולם עושים את זה”.
אפילו בתקופה האחרונה, נודעו מקרים בהם עסקים נטלו את הלוואות הקורונה שהבנקים נתנו בערבות מדינה,
רק כדי להשקיע את כל הכסף חזרה בבורסה.

אז האם כדאי?

קודם כל חשוב לדעת שאין בכך כל פסול וזו אפילו פרקטיקה ידועה בעולם המימון ויש לה שם:
“מינוף”, מינוף משמעותו לקחת הלוואה כדי להשקיע בנכסים מניבים רווח.

למינוף יש יתרון אחד גדול – אתם משקיעים כסף שאין לכם. אתם משקיעים את הכסף שהבנק נתן לכם, כמובן מתוך כוונה שרווחי ההשקעה יכסו את ההלוואה ויותירו בידכם רווח נאה. בצורה זאת יצרתם לעצמכם רווח נקי מבלי שבעצם השקעתם דבר מכיסכם! אם זה מצליח, זו אכן דרך להתעשרות מהירה, או לפחות לרווחים יפים.

אבל פה בדיוק טמון המוקש.

היתרון הגדול של המינוף הוא גם הסכנה הגדולה שטמונה בו – אם הבורסה תרד, לא יהיה לכם כסף להחזיר את הלוואה, ובטח שלא את הריבית שנוספת עליה. לכן כל ירידה היא הפסד כואב, ואתם צריכים להיות מוכנים להכניס את היד עמוק לכיס כדי להחזיר את ההפסדים.

כמה עמוק? כגודל ההלוואה שלקחתם!
בקיצור – מינוף זה רווחים קלים והפסדים כואבים!

איך מתמודדים עם זה?
לפני שמבצעים מינוף, המקצוענים מבצעים ניתוח רגישות, שמראה את פוטנציאל הרווח ופוטנציאל ההפסד במקרים שונים, ורק אז מקבלים החלטה מושכלת ונבונה.

לסיכום,
אם חברים מציעים לכם לקחת הלוואה מהבנק או על חשבון קרן ההשתלמות כדי להשקיע במניות, עצרו, עשו את החישובים הנכונים, התייעצו עם מתכנן כלכלי מקצועי ורק אז קבלו החלטה.

אגב, מינוף אפשר לעשות גם בנדל”ן. למעשה נטילת משכנתא כדי לקנות דירה להשקעה וששכר הדירה יחזיר את המשכנתא – זה מינוף. כאן השיקולים קצת שונים, אבל על כך בפוסט נפרד שיעלה בהמשך. שווה לעקוב!

משה פלדמן
רואה חשבון, מומחה לתכנון כלכלי עסקי ואישי, טל. 050-6519506