הכל על מזומן בעסק – כדי שלא תחטפו קנס

אם אתם עצמאים, בעלי עסקים או פרילאנסרים – ויצא לכם לשלם או לגבות מזומנים בעסק – הפוסט הזה מיועד לכם כדי שלא תשלמו קנסות מיותרים.

 

“החוק לצמצום השימוש במזומן” קובע הגבלות וקנסות על העברות של מזומנים ושיקים, בין אנשים פרטיים וגם בין עסקים. החוק נכנס לתוקפו השנה ובעלי עסקים כבר חוטפים קנסות. הפוסט הקודם בסדרה עסק בהגבלות על מזומן אצל אנשים פרטיים. פוסט זה יעסוק בהגבלות על מזומן בעסקים.

 
 

על איזה פעולות בעסק חל החוק? החוק חל על כל הפעולות הבאות בעסק: קנייה או מכירה של נכס, מתן או קבלת שרות, הלוואות, שכר עבודה, תרומות ומתנות. יש לשים לב שהגבלות כאן הן רק על פעולות במהלך העסק. לגבי פעולות פרטיות של בעל העסק שאינן לצורך העסק – יחולו הגבלות על העברות במזומן אצל אנשים פרטיים (ראו הפוסט הקודם בסדרה).

 
 

עיקר החוק – שלוש מדרגות מזומן לגבי עסקאות, הלוואות ותרומות של עסק:

 

1. עד 11,000 שקל – אפשר לשלם או לקבל את כל העסקה במזומן.

 

2. מ-11,000 ועד 110,000 שקל – אפשר להעביר עד 10% מהעסקה במזומן.

 

3. מעל 110,000 שקל – אפשר להעביר מקסימום 11,000 שקל במזומן.

 
 

לכך מוסיף החוק מספר חריגים, חלקם הקלות וחלקם הקשחות: א. הלוואות – כאשר מדובר בהלוואות ממוסד פיננסי מפוקח (כמו בנק, חברת כרטיסי אשראי, חברה רשומה לנכיון שיקים ועוד או מוסד לגמ”ח), אין כל הגבלה על עסקת ההלוואה וניתן לקבל את ההלוואה כולה במזומן. על הלוואות בין עסקים אחרים שאינם מוסדות פיננסיים מפוקחים עדיין חלות ההגבלות הנ”ל. ב. שכר עבודה – ניתן לשלם לעובד במזומן עד 11,000 שקל, אבל כאשר שכר העבודה הוא מעל 11,000 שקל – אי אפשר לשלם במזומן כלל, וכל המשכורת כולה צריכה להיות מועברת בשיק או העברה בנקאית מהשקל הראשון. ג. בעסקת שכירות – למשל בשכירות משרד – ההגבלה חלה על כל תשלום תקופתי בנפרד. ד. מתנות – ההגבלה היא של 50,000 שקל למתנה לפי מדרגות דומות: עד 50,000 למתנה, בין 50.000 ל-500,000 למתנה, ומעל 500,000 למתנה. ה. מכירה לתייר – במכירה לתייר ההגבלה היא של 55,000 שקל לפי המדרגות: עד 55,000 למכירה, בין 55.000 ל-550,000 למכירה, ומעל 550,000 למכירה. ו. בעסקאות של העברת כספים – כמו פקדונות, חסכונות, ניירות ערך, מט”ח וכו’ – אין הגבלת מזומן ואפשר לבצע את כל העברת הכסף המזומן, אבל העמלה על העסקה תוגבל לפי המדרגות לעיל (למשל עמלת המרת מט”ח).

 
 

ולבסוף – איך קובעים מה המחיר של העסקה/הלוואה/שכירות וכו’ שעליו יחולו ההגבלות? כאן החוק קובע מספר כללים חשובים: א. מחיר העסקה כולל את כל המרכיבים של ביצוע העסקה, וזה כולל: מע”מ, מס קנייה, הרכבה, הובלה וכל הוצאה אחרת שקשורה לעסקה. ב. אם העסקה כוללת רכישת מספר מוצרים בעת ובעונה אחת, מסתכלים על כל המוצרים ביחד כעסקה אחת לצורך ההגבלות. לדוגמא אם אתם רוכשים מספר פריטי ריהוט משרדי לעסק ביחד מאותו הספק בהזמנה אחת, בוחנים את כל הרכישה כולה כעסקה אחת, ולא מסתכלים בנפרד על כל רהיט. פיצול של עסקה באופן מלאכותי למספר עסקאות כדי להתחמק מהחוק מוגדר כמעשה מרמה בחוק עליו יחול עונש. ג. אם יש מספר מוכרים או רוכשים בעסקה אחת – לא מפצלים ביניהם ומסתכלים על הכל כעסקה אחת! ד. בעסקה למתן שרות לא מוגבל בזמן או בנושא – לדוגמא חשבונות לחברת חשמל, גז, אינטרנט וכו’ – בוחנים כל תשלום חודשי בנפרד. ה. בעסקה למתן שרות מוגבל בזמן או בנושא – לדוגמא עסקת יעוץ שיווקי לתקופה של 6 חודשים – מסתכלים על כל העסקה כולה לאורך כל התקופה כעסקה אחת, ולא בוחנים כל תשלום חודשי בנפרד (למעט הנושא של שכירות שפורט לעיל). ו. קיימות מגבלות נוספות באופן פרטני לגבי רואי חשבון ועורכי דין.

 

לסיכום, אם אתם מתעסקים עם מזומן בעסק שלכם, שימו לב שאתם לא עוברים על החוק.

בפוסטים הבאים יפורטו ההגבלות שיש על שיקים והקנסות ששהחוק מטיל על עבריינים.

רואה חשבון משה פלדמן, “רואים רחוק יעוץ כלכלי לעסקים ויחידים”.