איך להימנע מקנסות על שיקים בעסק?

ב- 2019 נכנס לתוקפו החוק לצמצום השימוש במזומן, שקובע הגבלות על תשלומים במזומן ובשיקים, גם בין עסקים וגם בין אנשים פרטיים. את ההגבלות על מזומן פרטנו בשני פוסטים קודמים. הפוסט הזה מתמקד בהגבלות על שיקים.

 
 

החוק קובע 3 הגבלות חדשות על שיקים:

 
 

1. הגבלה על שיק פתוח שיק פתוח (נקרא גם: שיק על החלק) הוא שיק בו לא רושמים את שם הנפרע – כלומר את שם מקבל הכסף, ומשאירים אותו ריק/פתוח. החוק קובע שאם אחד הצדדים לשיק הוא עסק (נותן או מקבל השיק), אזי אסור להשאיר את השיק פתוח וחייבים לרשום את שם מקבל השיק – המוטב. שיק בין שני אנשים פרטיים יכול להיות פתוח אם סכום השיק עד 5,000 ₪. בכל מקרה כשמוסרים את השיק להפקדה בבנק חייבים לרשום את שם המוטב.

 

2. רישום שמות בהסבת שיקים הסבת שיקים (נקרא גם בציבור: גלגול שיקים) הוא כאשר המוטב מקבל השיק, מעביר אותו פעם נוספת לגורם אחר. החוק קובע שבכל הסבת שיק של עסק צריך לרשום את שם המסב ותעודת הזהות שלו בצד האחורי של השיק. בשיק בין אנשים פרטיים צריך לרשום פרטים אלה בשיקים של מעל 5,000 ₪. בכל מקרה כשמוסרים את השיק להפקדה בבנק צריך לרשום גם את שם ומספר זהות הנסב (מקבל השיק).

 

3. מספר ההסבות של שיק החוק קובע הגבלה על מספר הפעמים שניתן להסב שיק (לגלגל). בשיק מעל 10,000 ₪ אפשר להסב את השיק פעם אחת בלבד לגורם אחר, ולאחר מכן אפשר להסב עוד פעמיים לגוף פיננסי מפוקח (כמו בנק או חברת אשראי). בשיקים עד 10,000 ש”ח אין הגבלה על מספר הפעמים שניתן להסב (אך שימו לב שלפי סעיף קודם עדיין יש הקפדה על רישום שמות ותעודות זהות המסבים).

 

גם אתם עסק שמסב שיקים רבים כל חודש?… לתכנון פיננסי מקצועי של תזרים העסק והפסקת ההסבות, התקשרו 03-7621655

משרד “רואים רחוק יעוץ פיננסי” מתמחה בתכנון כלכלי לעסקים ויחידים בניהול משה פלדמן, רואה חשבון וכלכלן בעל 25 שנות נסיון בניהול כספים, תקציב ותזרים בארגונים גדולים ובעסקים קטנים.