מה שווי העסק שלכם, ולמה זה בכלל מעניין?

יש לכם עסק עובד, מוכר, פועל כבר שנים, לקוחות נאמנים וספקים ותיקים. חשבתם פעם כמה בעצם הוא שווה? כלומר בכסף – מה השווי שלו ? למה זה בכלל מעניין?

יש כמה מצבים נפוצים בחיים שאתם תרצו, ואפילו תהיו חייבים, לדעת מה השווי של העסק שלכם: גירושין, ירושה, מכירה או רכישת עסק, ומיזוג עסקים.

במקרה גירושין כאשר בני הזוג נכנסים לתהליך של גירושין או היפרדות, ולאחד מבני הזוג יש עסק, הכי הגיוני שהוא ימשיך עם העסק שלו. אבל רגע, לפי החוק גם לבן הזוג השני יש זכות לחצי מהעסק. מה עושים? מה שמקובל זה לעשות תהליך שנקרא “איזון משאבים במסגרת הגירושין”, תהליך שבו מחלקים את הרכוש בין בני הזוג לפי השווי של כל נכס, כך שאף אחד לא יפגע. במקרה זה יבצעו הערכה לשווי העסק שיקבל בן זוג אחד, ובן הזוג השני יקבל נכסים אחרים בשווי דומה לשווי העסק.

לצורך איזון ירושה אתם רוצים להעביר את העסק שלכם הלאה לדור הבא. נניח שיש לכם שלושה ילדים, אבל רק אחד מהם רוצה או יכול להשתלב בעסק. אז איך תחלקו את הרכוש בצוואה? הדרך הנכונה היא לחלק את הרכוש בין הילדים בהתחשב בשווי של העסק, כך שבסה”כ יהיה איזון וכל ילד יקבל רכוש בשווי שווה. ילד אחד יירש את העסק, ושאר הילדים יירשו נכסים אחרים כמו דירה או כספים בשווי זהה לשווי העסק. כל התהליך הזה נקרא “איזון ירושה במסגרת העברה בין דורית”.

מכירה או רכישה של עסק יש הרבה סיבות למכירת עסק. יכול להיות שאתם רוצים לצאת לפנסיה ואין לכם למי להעביר את העסק הלאה, יכול להיות שאתם פשוט רוצים להמשיך להזדמנות העסקית הבאה, ויכול להיות שירשתם עסק מההורים, אבל אתם לא רוצים לעסוק בעסק הזה. איזה מחיר תדרשו עבור העסק? הטעות הכי גדולה היא ללכת לפי תחושות, משום שאת המחיר שתדרשו בתחילת המו”מ יהיה לכם קשה להעלות מאוחר יותר, גם אם תבינו שהעסק שווה בעצם הרבה יותר. תמונת הראי היא צד הקונה – גם הוא צריך לדעת מה השווי של העסק כדי לא לעשות את הטעות ההפוכה בניהול המו”מ.

בעת מיזוג עסקים יש לכם עסק עובד, ואתם רוצים להתמזג עם עסק אחר ליצירת שותפות עסקית חזקה וגדולה יותר. איך תקבעו מה חלקו הנכון של כל אחד מהשותפים בעסק החדש והממוזג? כמובן לפי השווי ולפי התרומה העסקית של כל עסק קיים שנכנס למסגרת העסק החדש, ואת זה צריך לחשב באופן מוסכם על כל הצדדים במיזוג.

אז הבנתם למה אתם צריכים לדעת כמה שווה העסק שלכם, אבל איך קובעים בשטח את השווי ?

לא לפי תחושת בטן או משאלת לב. בעולם העסקי והאקדמי נקבעו שיטות כלכליות מקובלות להערכת שווי עסקים, ורק השיטות האלו מוכרות על ידי בתי המשפט, רשות המסים ושוק ההון.

כבוגר קורס הערכות שווי של לשכת רואי חשבון ובעל נסיון בהערכות שווי של חברות ציבוריות, אוכל לבצע עבורכם את הערכת השווי הנדרשת, כדי שגם אתם תוכלו לדעת כמה העסק שלכם באמת שווה.

 

משה פלדמן, רואה חשבון, מיסד ומנהל “רואים רחוק תכנון כלכלי”